Concertul de colinde "Bucuria Nașterii Domnului"

Viața parohiei Decembrie 15, 2012

Vineri, 14 decembrie 2012 a avut loc la Teatrul "Mihai Eminescu" Botoșani, concertul de colinde "Bucuria Nașterii Domnului", organizat de Protopopiatul Botoșani.

La acest eveniment invitat de onoare a fost  Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei.

Au  colindat mai multe grupuri de colindatori din Botoșani, Dorohoi si Darabani:

- Corul "Eclesia" al Protopopiatului Dorohoi;
- Grupul de colindători "Muguri de lumină" al Parohiei "Sf. Ilie" Botoșani;
- Corul "Amvonul" al Protopopiatului Săveni;
- Grupul de colindători "Floricica" al Protopopiatului Darabani;
- Grupul de colindători "Izvorașul" al Parohiei "Sf. Împ. Constantin și Elena" Pancu;
- Grupul de colindători "Voievodul" al Parohiei "Sf. Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt" Catămărăști Deal;
- Corul "Heruvimii" al Protopopiatului Botoșani.

La final  Înaltpreasfințitul Părinte Teofan a ținut un scurt cuvânt de învățătură subliniind faptul că nu trebuie "să uităm niciodată să ne transpunem in starea de colindător și de colindat atunci când interacționăm cu cei din jurul nostru familie, cunoscuți sau pur și simplu cu aproapele nostru". După cuvântul de învățătură toate grupurile de colindători împreună cu Înaltpresfințitul Părinte Teofan și cei prezenți în sală au cântat colindul O ce veste minunată .Colindătorii au primit la final din partea părintelui mitropolit daruri și binecuvântări arhierești.

Cei care nu au putut participa la concert pot asculta înregistrarea accesând linkul următor :

Concertul de colinde "Bucuria Nașterii Domnului"