Site-ul Slova Creștină

Activități Aprilie 18, 2024

Revista Protopopiatului Dorohoi „Slova creștină”, inițiativa unui grup inimos de preoți râvnitori

„Slova creștină” a reprezentat, de la primul ei număr și până astăzi, un demers absolut necesar

În zilele noastre, se simte nevoia tot mai des de ieșire din spațiul eclezial, specific activității pastorale, pentru a intra în spațiul comunitar, acolo unde se întâlnesc, și nu de puține ori se pun în dezbatere, lucrarea și învățătura Bisericii cu așteptările și preocupările duhovnicești ale membrilor comunității locale.
Din acest motiv, reluarea acestui proiect editorial, care s-a bucurat de o bună apreciere, din partea cititorilor, în ceea ce privește conținutul și cât și modul de redactare, mă îndreptățește să încurajez pe ostenitorii „Slovei creștine”, să continue, cu dragoste și implicare, această lucrare binecuvântată, de transmitere a valorilor credinței ortodoxe strămoșești, într-un limbaj viu și adecvat timpurilor, aducându-le aminte de cuvintele Sfântului Apostol Pavel, care zice: „Orice ați face, cu cuvântul sau cu lucrul, toate să le faceți în numele Domnului Iisus și prin El să mulțumiți lui Dumnezeu-Tatăl.” (Coloseni 3,17.)
În al doilea rând, adresez un îndemn către frații preoți, către profesorii de religie și către toți cei care doresc să devină colaboratorii revistei noastre, de a susține această inițiativă, care are menirea de a pune în lumină tezaurul duhovnicesc al tradiției teologice dorohoiene, precum și personalitățile marcante, evenimentele culturale și activitățile reprezentative ale spiritualității și culturii din „Țara de Sus”.
Am convingerea că prin noua ediție, care se bucură de o substanțială reorganizare, atât din punct de vedere al conținutului cât și al viziunii grafice, „Slova Creștină” va deveni, în scurt timp, un liant între cler și laicatul ortodox dorohoian, un mijloc de informare scrisă care să reflecte periodic evenimentele din Protopopiatul nostru, precum și un cadru al dialogului dintre credință, cultură și spiritualitate.
Rog pe Bunul Dumnezeu să reverse darurile Sale cele bogate asupra ostenitorilor, colaboratorilor și cititorilor ei, sporindu-le tuturor respectul, dragostea și râvna pentru Biserică și neam, spre a fi vestitori și dedicați mărturisitori ai credinței și valorilor autentice creștine.

Citește alte articole despre: Slova